Вести

Урађено све, што је планирано

У Бачу и припадајућим селима, прошле године се пуно радило и урадило. Завршени су чак и неки раније започети објекти, адаптирани стари, граде се нови, улагало се у путеве, социјалу, помагало ђацима,

студентима и њиховим родитељима. Све заједно није мало за општину са само 14.000 становника. - Цифре све говоре, а ја као извршилац општинског буџета могу бити задовољан, јер све што смо планирали то смо и остварили – констатује Драган Сташевић, председник општине и председник СНС у овој општини, али уз дозу опрезности говори о плановима, односно могућностима у 2016. години. – Битно је рећи да смо показали изузетну финансијску дисциплину, па смо остварили и оно што су неки мислили да је немогуће. За бесплатан превоз основаца и средњошколаца у општини купљена су три аутобуса и плаћена 23,5 милиона динара. Извршена је капитална реконструкција Вртића „Колибри“ у Бачу која је коштала13,5 милиона, затим, четири милона је уложено у уређење и опремање језера Провала код Вајске, преко три милиона у изградњу нисконапонске електромреже за насеље Економију 1 у МЗ Бач и учешће за Економију 3. Обезбеђено је учешће за изградњу канализације у Селенчи од преко пет милиона динара, и седам милиона динара за изградњу индустријске хале у радној зони у Бачу. - За сервисирање кредита које је подигла претходна општинска власт обезбедили смо девет милиона динара - додаје Сташевић. – Такође, уложили смо преко четири милиона динара у пројекте које смо наследили, а реч је о сушари при Пољопривредној школи и хладњачи за потребе Удружења јагодара у Бачу. Финансијски смо консолидовали буџет, поплаћали туђа дуговања из ранијег периода, исплатили социјална давања, као и заостале стипендије за средњошколце и студенте, па их и повећали. Никако не треба заборавити да смо платили три милиона динара за измуљавање главног канала ДТД у Бачу и изградили шест километара атарских путева.

Као економиста који је у политику дошао из реалног света привреде, Сташевић све поткрепљује подацима, и са резервом саопштава да ће локална самоуправа ове године располагати с мање новца. Са пренесеним средствима од закупа државне земље и средствима која су обезбеђена за пројекте локална самоуправа располагаће са око 600 милиона динара. Једну трећине чине наменска средства, другу чине трансфери са вишег нивоа власти за плате, а са 193 милиона динара преосталих средстава треба покрити све трошкове, па неће преостати ни динар за инвестиције. - Изгубили смо преко 40 милиона динара прихода из прошле године – објашњава Сташевић. - Скоро 14 милиона динара од самодоприноса у свих шест месних заједница, па 14 милиона од пореза на имовину због пада вредности некретнина, која се од Пореске управе добија као основица за разрез пореза, али и пет милиона динара фамозног пореза на бандере који смо могли наплаћивати, али сада више не. Смањена су нам скоро за пола и трансферна средства од АП Војводине. Између осталог, зато сам амандманом на буџет предложио, а скупштинска већина (СНС 11, СПС-ПУПС четири и ЛСВ три одборника) усвојила, да се ове године сви одборници одрекну одборничког додатка који месечно износи 15.000 динара, 11 чланова Општинског већа по 21.000 динара месечно нето, да се директори одрекну 10 одсто плата, као и сви функционери, помоћници, заменици, секретари, а да се мени смањи плата за 20 одсто.

На тај начин у Бачу рачунају да ће уштедети 13,5 милиона динара и то би био једини новац намењен за инвестиције у овој години и то за целу општину. Од тих средстава инврестираће се у свим насељеним местима за оно што је најпрече.

Чудни покрајински аршини

Проблем дуговања за закуп државног пољопривредног земљишта у бачкој општини (укупно располаже са 7.000 хектара) директно угрожава и саму општину, односно њене становнике. Вишегодишња дуговања за хиљаде хектара достигла су по некој рачуници и два милиона евра, а како од тога локалној самоуправи припадају значајна средства, види се ко је оштећен.

- Постоје судске пресуде, али никако да се наплати оно што држави није плаћено. Да парадокс буде већи, једна од овдашњих фирми која годинама користи, а не плаћа државно пољопривредно земљиште, од покрајинске администрације, односно Фонда за развој, а на основу пројекта за развој рибарства, добија бесповратних 10 милиона динара – указује Сташевић. - Да све буде чудније локална самоуправа је, после усвајања ребаланса буџета АП Војводине за 2015. годину добила обавештење да се са Општином Бач раскидају раније потписани уговори за финансирање пројекта намењених деци и омладини као што су опремање фискултурних сала у школама и превоз ученика, јер, наводно пара у покрајинској каси више нема за ове намене.