Петарде нису играчке

Омладина Српске напредне странке из општине Бач данас је организовала акцију под називом "Петарде нису играчке". Млади активисти СНС ОО Бач својим суграђанима су поделили флајере који садрже опис могућих последица нестручног руковања са пиротехничким средствима као и опис пружања прве помоћи.
Последице коришћења пиротехнике
Опекотине – Неке хемикалије које се налазе у пиротехничким средствима се не могу угасити без воде. Ако петарда експлодира у руци, може доћи до опекотина високог степена.
Губитак слуха – Детонацијом петарди и сличних пиротехничких средстава ствара се звук јачине до 120 децибела. Гласан звук петарди не смета само људима, него и животињама. У случају да петарда експлодира близу уха или у затвореном простору, може изазвати оштећење слуха, често и трајно.
Слепило – Висока температура, искре и хемикалије које настају услед сагоревања пиротехничких средстава могу бити опасне. Ако петарда експлодира близу очију, може довести до оштећења ока, па и губитка вида.
Ампутације – Петарде су као мале бомбе. Ако их држите у тренутку експлозије, могу разнети прсте.
Оштећење ствари – Пиротехничка средства могу да изазову пожар или слична оштећења имовине.
Прва помоћ
Најчешће повреде су опекотине, па у том случају треба повређено место што пре охладити. Најбоље је да руку (односно место које је рањено) гурнете под млаз хладне воде, ставите у мокру хладну крпу или било шта друго што ће успорити даље уништавање ткива и олакшати бол. Без обзира на то што се мора хладити, немојте стављати лед јер ћете само погоршати целу ситуацију. И не заборавите да обавестите неког од одраслих, можда је опекотина сасвим мала и не захтева лекарску помоћ, али о томе ће одлучити стручна лица, не ви. Ако постоји рана, на њу треба ставити стерилну газу или чисту марамицу како се рана не би додатно инфицирала. После прве помоћи обавезно се обратите лекару!